Biometrik & Vesikalık Fotoğraf

Biometrik Fotoğraf

Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde biometrik fotoğraf kullanmak mecburiyet haline geldi. Peki bu adı geçen biometrik fotoğraf nedirNasıl olmalı. Ayrıca  bir fotoğrafın biometrik olup olmadığını nasıl anlarız.

Biometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranış sal ve fiziksel  karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılıyor.

Pasaport‘larda bu aşamada yalnız  yüz ve parmak izi biyometrileri kullanılıyor. Yeni Kimlik kartları ve online olarak başlayan yeni pasaport başvurularında Biometrik fotoğraf şartı getirilmiştir.

Biometrik fotoğraf nedir? Nerelerde çektirebilirim?

Biometrik aslında standartları belli 60mm X 50mm. ebatlarında vesikalık fotoğraftır, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.

Nerede çektiririz sorusu ise hemen hemen tüm fotoğrafçılar ve otomatik makinalarda Biometrik vesikalık çektirmek mümkün.

Pasaport Çeşitleri

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri:

Pasaportların cüzdan ve harç bedelleri her yeni yılda yapılan zam oranlarında değişmektedir. Harçlar pasaport müracaat birimlerinde eğer var ise maliye veznelerine yatırıla-bilmektedir vatandaşlarımız www.epasaport.gov.tr ya da ilgili il emniyet müdürlüklerinin sitesinden bununla ilgili genel bilgileri alabilirler.

ICAO Standartlarındaki Biometrik Vesikalık Fotoğraflar İçin Aranan Özellikler:

  1. Yüz Hatları:

Yüz hatları, fotoğrafta “ortalanmış” olarak saçlarınız temiz , taranmış saç modeli ile birlikte görünür olmalıdır. Makyaj yapıyorsanız sade pastel renklerde ve abartısız olmasına dikkat edin, göz makyajını ise kesinlikle abartılı olarak yapmayın ve boynu kapalı kıyafetler giymeyin. Sökülebilen piercing ve yüz bölgesinde bulunan tüm takılarınızı çıkartın.

Bıyık ve Sakal  ile fotoğraf çektirmenizi pek önermiyoruz, seyahatlerinizde de  aynı tarz Bıyık ve Sakal kullanacak iseniz ayrıca da vazgeçemiyorsanız kullanın, fakat genel olarak tavsiye edilen “Bıyık ve Sakal,  kirli sakal” dahi olmadan  fotoğraf çektirmenizdir.

  1. Resim Kalitesi:

Fotoğrafta bükülme ve lekeler olmamalı, Renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

  1. Keskinlik ve Kontrast:

Fotoğrafta kontrast iyi ayarlanmalı, resimdeki ayrıntılar yeterince keskin ve netolmalıdır.

  1. Yüz İfadesi ve Başın Pozisyonu:

Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağız kapalı olarak çekilmelidir.

  1. Arka Fon:

Fon beyaz ve desensiz olmalı, ışık iyi ayarlanıp, arka Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

  1. Işık:

Işık yüze eşit ölçüde olacak şekilde ayarlanmalı, gölge veya yansımalar olmamalı ayrıca da Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

  1. Gözlükler:

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için, gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

  1. Küçük Çocuklar:

Küçük çocukların biometrik fotoğraflarında aynı standartlar geçerli olup başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.

  1. Şapka vb. Aksesuarlar:

Kişinin kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında, fotoğraftaşapka, başlık, pipo, vb. gibi nesneler bulunmamalıdır.

  1. Baş Örtüsü:

Başörtülü Biometrik fotoğrafta “yüz” çene ucundan alına kadar görünür olmalı, başörtüsü yüzün üzerinde gölgeler oluşturmamalıdır.

Biometrik fotoğraf fiyatı ise genel vesikalık çekimlerle hemen hemen aynıdır.

Fotoğrafı çektirirken dikkat etmemiz gerekenler:

Saç bitimi ve çene mesafesi…
Biometrik çektireceğimiz 60mm X 50mm ebatlarındaki vesikalık fotoğrafta  saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında, şablona uygun olarak ta burun tam orta çizgide olmalı,  yüz ise fotoğraf üzerinde orta lanmış olmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde, yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsamalı, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.

Biometrik Fotoğrafta Şapka ve diğer Aksesurlar

 

Biometrik Fotoğrafta Gözlük Konumu Nasıl Olmalı

Şayet gözlük kullanıyor isek renkli cam, camdaki yansımaların olmaması gözlük çerçevesinin yüzümüze muntazam yerleşmesine gözlerimizin açık ve net bir şekilde görünüyor olmasına dikkat etmeliyiz.

v